AeroRally "Edvard Rusjan" & GO! 2025

datum: 14.07.2021

kategorija: novice

Prvi AEROrally v čast Edvarda RUSJANA

Skupaj z Aeroklub Gorica, ki je prvič organiziral čezmejni Aerorally Edvarda Rusjana, smo se poklonili velikemu letalcu in kolesarju. Trasa je bila simbolična, od letališča na Rojcah med Gorico in Mirnom, kjer je Edvard Rusjan prvič poletel s svojo EDO I (1911), do Beograda, kjer se je smrtno ponesrečil.

Letos poteka 110. obletnica smrti slovensko - italijanskega genija, ki je skupaj z bratom naredil svoje prvo letalo iz bambusovih palic in lepenke, leto kasneje pa mu je uspel prvi polet (1909) z motornim letalom - le 6 let po poletu znamenitih bratih Wright iz ZDA.

Na letalskem mitingu v Beogradu 9. januarja 1911 je Rusjan poletel kljub zelo slabim vremenskim razmeram, saj ni želel razočarati publike. Močan veter je zlomil krilo njegovega letalo, ki je strmoglavilo pod znamenito Kalamegdansko trdnjavo. V pogrebni povorki v Beogradu, ki je bila dolga sedem kilometrov, je njegovo krsto na pokopališče pospremilo 14.000 ljudi.

Za sodelovanje in prijaznost se iskreno zahvaljujemo ...Aero-Klub VOJKA....., Veleposlaništvo Slovenije v Beogradu/ ter Aeroklub Edvard Rusjan. Za drugo leto Aeroklub Gorica že načrtuje razširjen evropski rally, ki bo postal tradicionalen.

Pravi #borderlessHEROs ! ✈️